• Czyste Powietrze Wokół Nas

• ,,Czyste powietrze wokół nas”

Program edukacji antynikotynowej ,,Czyste powietrze wokół nas"  został zainicjowany  przez Państwową Inspekcję Sanitarną w roku szkolnym 2008/2009. Program jest przeznaczony dla dzieci 5 i 6 letnich uczęszczających do przedszkoli i do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Obejmuje również rodziców dzieci oraz pracowników przedszkoli i szkół podstawowych.

Założenia programu:
        1. Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. 2. Program ten stanowi pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych. 3. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi. 4. Program może być rozszerzony na środowisko lokalne.

Cele główne programu : 

Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycj na dym tytoniowy. 

Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy  nich tytoń.

Nasze przedszkolu od początku trwania projektu  corocznie bierze w nim udział. Zajęcia dydaktyczne są dostosowane do możliwości rozwojowych i intelektualnych dzieci przedszkolnych, a stosowane  metody aktywizujące sprawiają , że dzieci  aktywnie w nich uczestniczą.
                   W ramach realizacji projektu z dziećmi omawiane są następujące tematy:

Co i dlaczego dymi? 

Jak się czujesz, kiedy dymi papieros? 

Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy? 

Jak unikać dymu papierosowego?
                  W wychowaniu zdrowotnym dziecka program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Łączy się to również z poznawaniem sposobów radzenia sobie w tych sytuacjach codziennych, w których dziecko narażone jest na szkodliwe dla niego zwyczaje osób palących.
                    Ważne jest , aby od najmłodszych lat uczyć dzieci umiejętności radzenia sobie z zachowaniami, które mogą być dla nich szkodliwe. Dzięki temu w dorosłym życiu będą umiały powiedzieć osobom, które przy nich palą, że im to przeszkadza .