• Ramowy plan dnia 3,4,5-latków

Ramowy rozkład dnia

7:30 – 8:45

Schodzenie się dzieci. Stwarzanie warunków do zabaw odpowiadającym zainteresowaniom dziecięcym. Gry i zabawy dydaktyczne, zabawy konstrukcyjne, tematyczne, badawcze itp. Oglądanie książek, albumów, czasopism dziecięcych. Ćwiczenia oddechowe, ortofoniczne  i zabawy logopedyczne Prace porządkowe w sali. Ćwiczenia poranne.
           Konsultacje z rodzicami.

8:45- 9:00

Śniadanie – zabiegi higieniczne w łazience. Nauka właściwego, kulturalnego spożywania posiłków i kulturalnego zachowania się przy stole.

9:00  - 9 :45

Zajęcia edukacyjne prowadzone przez nauczyciela wg. miesięcznych planów oraz wybranego programu nauczania. Realizacja Podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Zabawa ruchowa z określonym elementem ruchu.

9:45– 11:00

Zabawy dowolne według zainteresowań dzieci w sali przy niewielkim udziale nauczyciela. Tworzenie okazji do obserwowania  i eksperymentowania. Rozwijanie indywidualnych zdolności i zainteresowań dzieci.

11:00– 12:00

Pobyt w ogrodzie przedszkolnym, zabawy i gry ruchowe, spacery, obserwacje przyrodnicze, prace porządkowe i ogrodnicze.

12:00- 12:15

Przygotowanie do obiadu. Zabiegi higieniczne w łazience – dokładne mycie rąk

12:15– 12:45

Obiad - nauka prawidłowego posługiwania się sztućcami, estetycznego spożywania posiłków i kulturalnego zachowania się przy stole.

12:45 -  13:15

Relaksacja, odpoczynek - słuchanie muzyki relaksacyjnej, bajek, opowiadań nauczyciela  oraz wybranych pozycji z literatury dziecięcej, zabawy paluszkowe.

13:15– 15: 30

Zabawy dowolne w sali lub w ogrodzie przedszkolnym. Zabawy dydaktyczne, tematyczne, konstrukcyjne, zabawy kołowe ze śpiewem, zabawy ruchowe, gry edukacyjne przy stolikach w małych zespołach , układanie puzzli, ćwiczenia grafomotoryczne. Zajęcia dodatkowe rozwijające zdolności i zainteresowania. Realizacja programów dodatkowych. Ćwiczenia indywidualne z dziećmi  dostosowane do ich możliwości. Obserwacja dzieci. Prace porządkowe w sali. Kontakty indywidualne z rodzicami.

Rozchodzenie się dzieci.