• Innowacja - Poznajemy nasze tradycje i zwyczaje

        • GMINNE PRZEDSZKOLE W KRUSZYNIE

           

           

                 

          Innowacja pedagogiczna

           

           

          ,,Poznajemy nasze tradycje i zwyczaje”

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło” —

          C.K. Norwid

          1. Nazwa innowacji:  ,,Poznajemy nasze tradycje i zwyczaje”
          2. Rodzaj innowacji: innowacja o charakterze programowo  - metodycznym
          3. Zakres innowacji:
          1. Autor innowacji: - mgr Beata Mucha
          2. Osoby realizujące innowację: - nauczyciele
          3. Miejsce realizacji innowacji – Gminne Przedszkole w Kruszynie,  ul. Kościelna 70
          4. Czas realizacji: od 1 października 2018r.
          5. Adresaci innowacji -  dzieci w wieku przedszkolnym
          6. Koszty i źródła realizacji: środki własne

           

          IV. Motywacja wprowadzenia innowacji:

          1. Uzasadnienie potrzeby wprowadzenia innowacji:

                  Inspiracją do napisania innowacji pedagogicznej z zakresu edukacji regionalnej była chęć przybliżenia dzieciom wartości im najbliższych: rodziny, miejsca zamieszkania czy regionu. Człowiek już od najmłodszych lat poznaje najbliższe otoczenie, pamięta fakty, obyczaje i tradycje kultywowane w rodzinie i środowisku, w swoim mieście, regionie i kraju. Mając możliwość poznania swoich korzeni, uświadamiamy sobie, że jesteśmy częścią rodziny, że jesteśmy częścią grupy ludzi, którzy powiązani są ze sobą więzami krwi, nazwiskiem, wspólnie przeżywanymi chwilami szczęścia i smutku. Dziecko z ogromną ciekawością odnosi się do zagadnień związanych z historią jego rodziny, jest zainteresowane tradycjami i obyczajami kulturowymi ważnymi dla określonej grupy społecznej. Uwidacznia się to szczególnie przy okazji różnych świąt i uroczystości, z którymi wiążą się różne tradycje. Zwyczaje przekazywane w postaci barwnych, ciekawych świąt rodzinnych, towarzyskich i ludowych obyczajów, poglądów, wierzeń oraz sposobów myślenia zakorzenione są w Polsce od dawien dawna.  

                        Innowacja ,,Poznajemy nasze tradycje i zwyczaje” podkreśla znaczenie tradycji kulturowych, zwyczajów ludowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Realizacja niniejszej innowacji umożliwi kultywowanie ważnych dla społeczności tradycji i zwyczajów oraz pozwoli zainteresować dziecko zarówno swoimi rodzinnymi korzeniami, jak i ważnymi tradycjami dla nas wszystkich. Poznanie ciekawych ludzi, otaczającej przyrody, wydarzeń i miejsc najbliższej okolicy, często niedostrzeganych i zapomnianych, daje dzieciom  możliwość utożsamiania się z miejscem jego dzieciństwa, które rzutuje na jego postawę patriotyczną w dorosłym życiu. Kształtowanie zaś postawy patriotycznej i obywatelskiej ma motywować dzieci w przyszłości do odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz działaniach na rzecz środowiska lokalnego. Wiek przedszkolny to dobry moment na rozpoczęcie edukacji regionalnej. Ważne jest, aby dzieci od najmłodszych lat poznały tradycje, historię swojej miejscowości i czuły się związane ze swoim regionem oraz dostrzegały piękno przyrody. Dzieci podczas realizacji działań innowacyjnych zdobędą jak największą wiedzę o swoim najbliższym otoczeniu, zajęcia te będą poszerzeniem oferty działań edukacyjnych naszego przedszkola oraz wpłyną na integrację naszego środowiska lokalnego.        

          2.  Przewidywane efekty wprowadzenia innowacji:

                          Innowacja ,,Poznajemy nasze tradycje i zwyczaje” pozwoli rozwijać wśród  małych Polaków zainteresowanie własnym regionem. Poprzez stosowanie różnorodnych metod i form pracy,  dzieci poznają tradycje i zwyczaje ludowe swojego regionu.

          Proces edukacji przedszkolnej przebiegać będzie w oparciu o grupowy rytm dnia opierający się na zabawach wspomagających rozwój dziecka w każdej ze sfer rozwoju, co oznacza taką organizację zajęć i zabaw kierowanych i niekierowanych, które uwzględniają funkcję opiekuńczą, wychowawczą i dydaktyczną przedszkola.

          Realizowane treści wychowania przedszkolnego połączone z poznaniem tradycji i obyczajów rodzinnych służyć będą kształtowaniu osobowości małego, aktywnego człowieka, związanego emocjonalnie z miejscem pochodzenia, będącego cząstką polskiego społeczeństwa.

          Proces edukacyjny zostanie ukierunkowany na określoną aktywność dziecka, umożliwiającą nabywanie wiadomości i umiejętności pozwalających kultywować ważne dla jego społeczności tradycje i obyczaje. Organizowane przez nauczycieli działania będą dostosowane do możliwości i potencjału rozwojowego każdego dziecka w każdej grupie wiekowej oraz zgodne z jego tempem rozwoju, z jego potrzebami i zainteresowaniami. Dziecko, uczestnicząc w zabawach i działaniach propagujących tradycje, odbędzie swego rodzaju trening samodzielności, który pozwoli radzić sobie w różnych sytuacjach społecznych, wzbogacających doświadczenia społeczne, emocjonalne i poznawcze.    

                Założeniem innowacji ,,Poznajemy nasze tradycje i zwyczaje”  jest znacznie podniesie jakość pracy naszej placówki oraz poszerzenie oferty zajęć dla przedszkolaków i zacieśnienie współpracy z rodzicami.

          V. Założenia innowacji

                       Innowacja ukierunkowana jest na wielostronny rozwój dziecka w wieku przedszkolnym zgodnie z jego możliwościami rozwojowymi. Zakłada realizację treści, które umożliwią kontakt z żywą tradycją, poznanie znaczenia tradycji kultywowanych przez rodzinę, region i kraj. Dzięki temu dziecko zainteresowane będzie przeszłością rodziny i kraju oraz nabędzie umiejętności i wiadomości, które ukształtują szacunek do tradycji narodowych. Założenia niniejszej  innowacji  podkreślają podmiotowość dziecka w procesie edukacji, a podejmowane działania wspierające, rozwój mają w efekcie uświadomić dziecku, że każdy ma swojego przodka, każdy ma swoją mamę i tatę, babcię i dziadka, którzy też mieli swoich rodziców, że wszyscy jesteśmy z krwi i kości naszych bliskich, naszych przodków.

           Dla większości z nas więzy rodzinne, znajomość i kultywowanie tradycji to ogromnie ważny aspekt życia, dzięki temu wiemy skąd się wzięliśmy i co nas ukształtowało. Innowacja pedagogiczna „Poznajemy nasze tradycje i zwyczaje” uwzględnia założenia podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli.

          Treści innowacji  uwzględniają zadania przedszkola, które wpisane są w proces osiągania celów dostosowany do percepcji i możliwości intelektualnych oraz związany bezpośrednio z doświadczeniami sensorycznymi i z rzeczywistymi zainteresowaniami poznawczymi dziecka w wieku przedszkolnym. Realizacja treści innowacji nastąpi w naturalnych sytuacjach w przedszkolu i w domu rodzinnym, które przygotują dziecko do rozumienia emocji i uczuć własnych i innych ludzi w powiązaniu z tradycjami i zwyczajami różnych świąt, które ważne są przede wszystkim dla rodziny, dla grupy społecznej, jakim jest przedszkole, a także dla regionu, w którym dziecko mieszka, i dla całego kraju.

          Zadaniem innowacji  jest wspieranie fizycznego, społecznego i emocjonalnego rozwoju dziecka przy jednoczesnym umożliwieniu rozwoju procesów poznawczych z uwzględnieniem potrzeb i możliwości rozwojowych. Innowacja  zakłada indywidualne, systematyczne i celowe wsparcie w rozwoju dziecka z poszanowaniem praw innych oraz kultury bycia i życzliwości w stosunkach społecznych. Zakładane efekty kształcenia w postaci szczegółowych celów wychowania zaprezentowano jako umiejętności i sprawności, jakimi powinno się cechować dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole zgodnie z założeniami podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Określone w innowacji szczegółowe cele przypisano do poszczególnych obszarów rozwoju dziecka i stanowią sposób dochodzenia do celu. Wyrażone są w formie efektów rozwojowych dziecka.

          Cele główne programu

          Najważniejszym celem niniejszego programu jest uświadamianie dzieciom, że wspólnota rodzinna, środowisko lokalne i ojczyzna są wielką wartością w życiu każdego człowieka i że każdy ma wobec tych wspólnot określone obowiązki. Treści programu pozwalają zwrócić dziecięcą uwagę na fakt, że to ono samo tworzy rodzinę wraz ze swoimi najbliższymi. Na bazie historii życia najbliższych członków rodziny dziecko pozna tradycje i obyczaje przekazywane i kultywowane z pokolenia na pokolenie swoich najbliższych członków rodziny i członków rodzin innych dzieci uczęszczających do tej samej grupy, do tego samego przedszkola, żyjących w tym samym mieście.

          Głównym celem  innowacji jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka poprzez taką organizację procesu opieki, wychowania i nauczania oraz uczenia się, która umożliwi mu odkrywanie własnych korzeni rodzinnych oraz gromadzenie doświadczeń związanych z tradycjami i zwyczajami. Realizacja innowacji  zapewni indywidualny rozwój kompetencji intelektualnych, a przede wszystkim kompetencji społecznych ważnych w poprawnych relacjach z otoczeniem, które umożliwią nazywanie i wyrażanie wartości i zachowań społecznych, wynikających z ludowych tradycji kulturowych.

          Cele ogólne innowacji  wiążą się z poznaniem wartości wynikających z pielęgnowania obchodów świąt, np. Wielkanocy, Bożego Narodzenia itp., budujących wrażliwość dziecka na ważne elementy w życiu społecznym.

          Realizacja programu umożliwi dziecku poznanie wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, pozwoli na kształtowanie szacunku wobec dorobku przeszłych pokoleń, wobec własnego państwa, a także kształtowanie poczucia tożsamości narodowej. Realizacja treści innowacji  uświadomić ma również znaczenie tradycji i obyczajów ważnych dla rodziny, regionu i kraju poprzez kontakt z żywą tradycją, np. z wróżbami andrzejkowymi, powitaniem wiosny czy nocą świętojańską. Ponadto realizacja innowacji ma na celu kształtowanie pożądanych postaw społecznych, nabywanie zaufania i szacunku do pracy policjanta, żołnierza, poznanie znaczenia i wartości społecznej zawodu listonosza i Poczty Polskiej jako instytucji.

          Cele szczegółowe

          Cele szczegółowe przypisane zostały do 4 podstawowych obszarów rozwoju dziecka (fizycznego, emocjonalnego, społecznego i poznawczego). Do każdego obszaru rozwojowego przypisano określone sfery aktywności dziecka.

          1. Aktywność związana z nabywaniem samodzielności : „Jestem samodzielny, sprawny, zdrowy”, zawiera się w fizycznym obszarze rozwoju dziecka.
          2.  Aktywność: „Panuję nad emocjami, szanuję emocje innych, jestem pozytywnie nastawiony do otoczenia” umożliwia osiąganie celów w emocjonalnym obszarze rozwoju dziecka.
          3.  Aktywności dziecka: „Respektuję prawa i obowiązki, czuję się bezpieczny, wiem jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia”,

          Aktywność „Jestem kulturalny, jestem wrażliwy na potrzeby innych ludzi oraz otoczenia przyrodniczego”

          Aktywności dziecka: „Wiem, jak odróżnić dobro od zła i czym jest piękno” umożliwiają realizację celów w społecznym obszarze rozwoju dziecka.

          1. Aktywność „Jestem twórczy, kreatywny i ciekawy świata”

          Aktywność: „Interesuję się czytaniem, pisaniem i liczeniem” pozwala osiągać cele w poznawczym obszarze rozwojowym dziecka.

           

          I obszar aktywności dziecka                                                                                                        ,Jestem samodzielny, sprawny, zdrowy

          Efekty kształcenia z podstawy programowej oraz szczegółowe cele kształcenia

          Fizyczny obszar rozwoju dziecka

          Dzieci 5 – 6- letnie

          Dzieci 3 – 4 –letnie

          W fizycznym obszarze rozwoju dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole posługuje się następującymi umiejętnościami i wiedzą:

           1. zgłasza potrzeby fizjologiczne, samodzielnie wykonuje podstawowe czynności higieniczne (np. mycie rąk i innych części ciała, posługuje się chusteczką do nosa),

          2. wykonuje czynności samoobsługowe: ubiera się i rozbiera, w tym czynności precyzyjne, np. zapinanie guzików, wiązanie sznurowadeł,

          3. spożywa posiłki z użyciem sztućców, nakrywa do stołu i sprząta po posiłku,

           4. komunikuje potrzebę ruchu, odpoczynku itp.,

           5. uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich, wykonuje różne formy ruchu:

          6. inicjuje zabawy konstrukcyjne, majsterkuje, buduje, wykorzystując zabawki, materiały użytkowe, w tym materiał naturalny,

          7. wykonuje czynności takie jak sprzątanie, pakowanie, trzymanie dużych przedmiotów jedną ręką i oburącz, małych przedmiotów z wykorzystaniem odpowiednio ukształtowanych chwytów dłoni, używa chwytu pisarskiego podczas rysowania, kreślenia i pierwszych prób pisania,

          8. wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała,

          9. wykazuje sprawność ciała i koordynację w stopniu pozwalającym na rozpoczęcie systematycznej nauki czynności złożonych takich jak czytanie i pisanie.

           

          1.5 reaguje na sygnały słowne, muzyczne, ruchowe,

          1.7 posługuje się przyborami do pisania,

          1.7 doskonali spostrzegawczość,

           1.7 podejmuje próby pisania, 1.9 orientuje się na kartce papieru,

          1.9 odnajdzie różnice pomiędzy obrazkami,

          1.9 ułoży puzzle z kilkudziesięciu części bez wzoru,

          1.9 sprawnie posługuje się nożyczkami

           

           

           

           

          1.5 reaguje na sygnały słowne, muzyczne, ruchowe,

           1.7 posługuje się przyborami do pisania,

          1.7 rozwija spostrzegawczość wzrokową,

           1.9 ułoży puzzle z wzorem,

          1.9 ułoży puzzle z kilku części (6) bez wzoru.

           

          II obszar aktywności dziecka

          Panuję nad emocjami, szanuję emocje innych, jestem pozytywnie nastawiony do otoczenia

           Efekty kształcenia z podstawy programowej oraz szczegółowe cele kształcenia

          Fizyczny obszar rozwoju dziecka

          Dziecko 5- i 6-letnie:

          Dziecko 3- i 4-letnie:

           

          W emocjonalnym obszarze rozwoju dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole posługuje się następującymi umiejętnościami i wiedzą:

          1. rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje, próbuje radzić sobie z ich przeżywaniem,

          2. szanuje emocje swoje i innych osób,

          3. przeżywa emocje w sposób umożliwiający mu adaptację w nowym otoczeniu, np. w nowej grupie dzieci, nowej grupie starszych dzieci, a także w nowej grupie dzieci i osób dorosłych,

          4. przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu,

           5. rozstaje się z rodzicami bez lęku, ma świadomość, że rozstanie takie bywa dłuższe lub krótsze,

          6. rozróżnia emocje i uczucia przyjemne i nieprzyjemne, ma świadomość, że odczuwają i przeżywają je wszyscy ludzie,

          7. szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie, wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników,

           8. zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji,

          9. wczuwa się w emocje i uczucia osób z najbliższego otoczenia,

          10. dostrzega, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania, przejawia w stosunku do nich życzliwość i troskę,

           

          2.2 rozumie emocje, uczucia własne i innych ludzi, 2.2 szanuje emocje swoje i innych, 2.4 próbuje radzić sobie z przeżywaniem uczuć, 2.4 okazuje pozytywne uczucia gestem i słowem

           2.4 wie, jak wyrazić szacunek wobec innych osób, 2.6 opowiada, co sprawia mu radość, a co smuci,

           2.7 wie, do koga należy zwrócić się o pomoc w trudnej lub niebezpiecznej sytuacji,

          2.9 wie, że warto pomagać słabszym kolegom/koleżankom w swojej grupie,

          2.11 pozna wybrane popularne kwiaty za pomocą zmysłu wzroku i węchu,

          2.11 rozpoznaje i nazywa cechy późnej jesieni

          2.6 nabywa umiejętność okazywania  gestów sympatii dla drugiego człowieka,

          2.7 orientuje się, do koga należy zwrócić się o pomoc w trudnej lub niebezpiecznej sytuacji,

           2.11 nazywa cechy późnej jesieni.

           

          III obszar aktywności dziecka

          Respektuję prawa i obowiązki, czuję się bezpieczny, wiem jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia

           

          IV obszar aktywności dziecka

          Jestem kulturalny, jestem wrażliwy na potrzeby innych ludzi oraz otoczenia

          przyrodniczego

           

          V obszar aktywności dziecka

          Wiem, jak odróżnić dobro od zła i czym jest piękno

           

          Efekty kształcenia z podstawy programowej oraz szczegółowe cele kształcenia

           

             

            Społeczny obszar rozwoju dziecka

          Dzieci 5 – 6- letnie

          Dzieci 3 – 4 –letnie

          W społecznym obszarze dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole posługuje się następującymi sprawnościami i umiejętnościami:

          1. przejawia poczucie własnej wartości jako osoby, wyraża szacunek wobec innych osób i przestrzegając tych wartości, nawiązuje relacje rówieśnicze,

          2. odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup, np. grupy teatralnej, grupy sportowej,

          3. posługuje się swoim imieniem, nazwiskiem, adresem,

          4. używa zwrotów grzecznościowych podczas powitania, pożegnania, sytuacji wymagającej przeproszenia i przyjęcia konsekwencji swojego zachowania,

          5. ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych; przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku,

          6. nazywa i rozpoznaje wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi, np. szacunek do dzieci i dorosłych, szacunek do ojczyzny, życzliwość okazywana dzieciom i dorosłym, obowiązkowość, przyjaźń, radość,

          7. respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby, 8. obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe,

           9. komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne, wyraża swoje oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy

          3.1 wyrazi słowami uczucia do mamy, taty, babci i dziadka: szacunek, przywiązanie,

          3.1 dostrzega indywidualne różnice pomiędzy rówieśnikami,

           3.1 złoży życzenia bliskiej osobie,

           3.1 wyrazi gestem i słowem szacunek do służby żołnierskiej, do policjanta,

          3.2 pozna tradycje rodzinne, 3.2 rozumie funkcje pełnione przez członków rodziny

           3.2 rozumie rolę, jaką odgrywa w grupie przedszkolnej,

          3.2 podejmie próby określenia, kim jest w rodzinie (synem, córką, siostrą, bratem, wnuczką, wnukiem),

          3.2 wyjaśnia swoją przynależność do grupy, do rodziny,

           3.4 zna zwroty grzecznościowe właściwe do sytuacji i ich używa,

          3.4 zna formy powitania i pożegnania z kolegami i dorosłymi,

          3.4 zna formy składania życzeń z różnych okazji,

          3.5 współdziała w grupie

          3.5 nabywa umiejętność wspólnego podejmowania działań,

          3.6 dowie się, czym jest Święto Niepodległości dla Polaków,

          3.6 pozna ludowe tradycje – andrzejki,

          3.6 pozna tradycje związane ze św. Mikołajem i pielęgnuje je,

          3.6 zna zwyczaje i tradycje związane ze Dniem Matki, 3.6 rozumie znaczenie pojęć: zwyczaj, tradycja,

          3.6 potrafi wymienić niektóre zwyczaje i obrzędy wielkanocne, bożonarodzeniowe,

          3.6 pozna tradycje ludowe związane z nocą świętojańską i pielęgnuje je, 3.6 wyraża szacunek do symboli narodowych oraz do ludzi

           3.6 pozna obyczaje Dnia Dziecka w innych krajach, 3.6 pozna zwyczaje ludowe związane z powitaniem wiosny i pożegnaniem zimy, 3.6 uczestniczy w tradycyjnych wróżbach,

          3.6 zna zwyczaje i tradycje związane z Dniem Babci i Dziadka,

          3.6 odnosi się z szacunkiem do innych osób,

          3.6 pozna zwyczaje związane z tłustym czwartkiem,

          3.6 poznaje tradycje związane z obchodami świąt Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym,

          3.7 zna numery alarmowe, 3.7 pozna zasady bezpiecznego odpoczynku nad wodą,

          3.7 rozpozna i nazwie wybrane znaki zakazu, ostrzegawcze i informacyjne, 3.7 zna i stosuje zasady i ustalony rytuał urodzin w przedszkolu,

           3.7 wie, co znaczy dzień urodzin i w jaki sposób go celebrować,

          3.7 pracuje i współdziała w zespole,

          3.8 uważnie słucha, by zrozumieć polecenia,

           3.8 uważnie słucha opowieści nauczyciela,

          3.9 wyraża swoje oczekiwania wobec innego dziecka,

          3.9 zna różne formy składania życzeń,

          3.1 wyrazi słowami uczucia do mamy, taty, babci i dziadka: szacunek, przywiązanie,

           

          3.2 nazywa członków swojej rodziny,

          3.2 utożsamia się ze swoją rodziną i ma poczucie przywiązania do najbliższych,

          3.2 wie, że jest Polakiem,

           

          3.4 używa zwrotów grzecznościowych,

          3.4 zna formy powitania i pożegnania,

           

          3.5 słucha, by zrozumieć polecenia,

           

          3.6 uważnie wysłucha opowiadania – legendy o rogalach marcińskich,

          3.6 pozna ludowe tradycje związane z imieninami św. Andrzeja,

           3.6 uczestniczy w tradycyjnych wróżbach,

          3.6 pozna tradycje związane ze św. Mikołajem, uczestniczy w nich,

          3.6 pozna tradycje związane z prima aprilis i pielęgnuje je,

          3.6 pozna tradycje i obyczaje związane ze świętami wielkanocnymi,

          3.6 z szacunkiem odnosi się do tradycji i zwyczajów,

          3.6 wyraża szacunek do symboli narodowych, 3.6 pozna zwyczaje związane z powitaniem wiosny,

          3.6 pozna tradycje ludowe związane z nocą świętojańską,

          3.6 poznaje zwyczaje i tradycje związane z Dniem Babci i Dziadka,

          3.6 odnosi się z szacunkiem do innych osób,

          3.6 pozna zwyczaje związane z tłustym czwartkiem, karnawałem,

           

          3.7 stara się przestrzegać ustalonych reguł,

          3.7 współpracuje w zespole, 3.7 wykonuje polecenia,

          3.7 wykonuje zadania wspólnie z kolegami,

           3.7 stosuje zasady i ustalony rytuał urodzin w przedszkolu,

          3.7 wie, w jaki sposób celebrować dzień urodzin,

           

          3.8 uważnie słucha opowieści nauczyciela.

           

           

           

           

           

           

           

          VI ,  obszar aktywności dziecka

          Jestem twórczy, kreatywny i ciekawy świata

           

          VII obszar aktywności dziecka

          Interesuję się czytaniem, pisaniem i liczeniem - pozwala osiągać cele w poznawczym obszarze rozwojowym dziecka.

          Efekty kształcenia z podstawy programowej oraz szczegółowe cele kształcenia zgodne z programem

           

           

            Poznawczy obszar rozwoju dziecka

          Dzieci 5 – 6- letnie

          Dzieci 3 – 4 –letnie

          W poznawczym obszarze dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole posługuje się następującymi sprawnościami i umiejętnościami:

           1. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego,

          2. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach,

          3. odróżnia elementy świata fikcji od realnej rzeczywistości, byty rzeczywiste od medialnych, byty realistyczne od fikcyjnych,

          4. rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane na skutek zabawy i spontanicznych odkryć, odczytuje krótkie wyrazy utworzone z poznanych liter w formie napisów drukowanych dotyczące treści znajdujących zastosowanie w codziennej aktywności,

          5. odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki,

           6. wykonuje własne eksperymenty językowe, nadaje znaczenie czynnościom, nazywa je, tworzy żarty językowe i sytuacyjne, uważnie słucha i nadaje znaczenie swym doświadczeniom,

          7. eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną, słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku, oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku, śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe, chętnie uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu,

          4.1 odtworzy ruchem i gestem słyszaną muzykę,

          4.2 mówi płynnie, wyraźnie i rytmicznie,

          4.2 dokona analizy i syntezy słuchowej wyrazów,

          4.2 rozróżnia głoski na końcu wyrazu,

          4.2 potrafi złożyć życzenia, przygotować oraz wręczyć prezent,

           4.2 pozna znaczenie słowa „karnawał”,

           4.3 oddziela świat fantazji od rzeczywistości,

          4.4 odczyta napis z liter drukowanych,

           4.4 rozpoznaje litery i czyta wyrazy,

          4.4 ułoży swoje imię z rozsypanki literowej,

          .4 odczyta napisy, 4.4 dopasowuje podpisy do obrazków,

          4.4 układa wyraz „Wielkanoc” z rozsypanki literowej,

          4.4 odczyta krótkie wyrazy w formie napisów drukowanych,

           4.4 podzieli wyrazy na sylaby,

          4.5 wypowiada się na podany temat,

           4.5 dokończy rozpoczęte zdanie,

          4.5 wzbogaci słownictwo o nowe wyrażenia, np. „tradycja”, „zwyczaje”,

           4.5 sformułuje pytania na dany temat,

           4.5 zapamiętuje treść opowiadania

          , 4.5 stara się zapamiętać fragment wiersza,

          4.5 odpowie na pytania, zadaje pytania,

           4.5 sformułuje pytania na dany temat,

          4.5 udziela poprawnych odpowiedzi na pytania,

           4.5 wypowie się na dany temat,

           4.5 objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, 4.5 wysłucha opowieści nauczyciela i ułoży historyjkę obrazkową,

          4.5 zapamiętuje krótkie wierszyki,

           4.5 odgaduje zagadki,

           4.6 zna różnice między dobrym a złym żartem,

          4.6 wzbogaci słownictwo o nowe wyrazy, np. „tradycja”, „legenda”

           4.6 wysłucha w skupieniu opowiadania, legendy, np. Kwiatu paproci,

           4.6 wzbogaci słownictwo o nowe wyrazy, np. „przodek rodziny”

          4.6 wysłucha opowiadania zaproszonego gościa,

          4.1 naśladuje ruchem i głosem określone zwierzę, 4.2 dzieli wyrazy na sylaby, 4.2 dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów z pomocą nauczyciela,

           

          VI. Uwagi do realizacji programu – opis założonych osiągnięć dziecka

          Działania edukacyjne nauczyciela przedszkola ukierunkowane są na dziecko, jego wychowanie, prawidłowy i wielokierunkowy rozwój poprzez odpowiednio dobrane metody pracy dydaktyczno-wychowawczej i odpowiednią aranżację przestrzeni edukacyjnej. Zakładane treści programowe kładą nacisk na podejmowanie działań w obrębie siedmiu ww. obszarów aktywności wpisanych w obszary rozwojowe dziecka z podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Zaproponowany układ treści programowych ma umożliwić dziecku nabywanie kompetencji, sprawności i samodzielności. Cele szczegółowe dostosowane są do percepcji i możliwości poznawczych dziecka w wieku przedszkolnym, a ich osiągnięcie warunkuje pełną realizację założeń programu. Zakres realizacji poszczególnych obszarów aktywności dziecka zależy głównie od rozpoznanych przez nauczyciela możliwości i potrzeb rozwojowych dzieci w grupie. Efektem tego rozwoju stymulowanego realizacją założeń niniejszego programu ma być poznanie wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, oraz ich dalsze kultywowanie.

           

          VII. Przebieg innowacji:

          Innowacja ,,Poznajemy nasze tradycje i zwyczaje” ma na celu podkreślenie znaczenia tradycji kulturowych, zwyczajów ludowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Realizacja niniejszej innowacji umożliwi kultywowanie ważnych dla społeczności tradycji i zwyczajów oraz pozwoli zainteresować dziecko zarówno swoimi rodzinnymi korzeniami, jak i ważnymi tradycjami dla nas wszystkich. Poznanie ciekawych ludzi, otaczającej przyrody, wydarzeń i miejsc najbliższej okolicy, często niedostrzeganych i zapomnianych, daje dzieciom  możliwość utożsamiania się z miejscem jego dzieciństwa, które rzutuje na jego postawę patriotyczną w dorosłym życiu. Kształtowanie zaś postawy patriotycznej i obywatelskiej ma motywować dzieci w przyszłości do odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz działaniach na rzecz środowiska lokalnego.

            Realizując innowację ,,Poznajemy nasze tradycje i zwyczaje” dzieci będą miały okazję zapoznać się z dorobkiem polskich tradycji, by poprzez bezpośrednie uczestnictwo w ich obchodach mogły i chciały je propagować. Poznawanie tradycji pozwoli dziecku nabyć umiejętności zwłaszcza w społecznym i poznawczym obszarze rozwoju oraz wzbogaci dziecięce doświadczenia. Bezpośrednie uczestnictwo w istotnych dla Polaków świętach pozwoli na żywo dotknąć tradycji i obyczajów, do których jesteśmy przywiązani i które z należytą starannością podtrzymujemy. Realizując niniejszą innowację pozwolimy dziecku odkryć, skąd pochodzi, jakich ma przodków i jakie zwyczaje i tradycje kulturowe ważne są dla jego najbliższej rodziny oraz poznać, które tradycje ważne są także dla regionu i kraju, w którym dziecko żyje. Innowacja zakłada poznawanie tradycji i obyczajów rodzinnych i regionalnych ważnych dla kraju i narodu, propaguje kultywowanie tradycji i obyczajów zgodnie z kalendarzem świąt odbywających się w zmieniających się porach roku.

           W okresie jesieni, która „kolorowe ma obyczaje”, dzieci będą uczestniczyły w zabawach, poprzez które poznają swoje miejsce i rolę w rodzinie, poznają swoich przodków, tradycje związane z dniem Wszystkich Świętych i z Dniem Zadusznym. Uczestniczyć będą w Święcie Niepodległości, przygotowując uroczystość przedszkolną z okazji odzyskania niepodległości. Jesienią dzieci będą miały okazję poznać tradycje związane  z wróżbami andrzejkowymi i spotkają się ze św. Mikołajem. W okresie zimy, która „srogie ma obyczaje”, dzieci będą bezpośrednio uczestniczyły w przygotowaniach i obchodach świąt Bożego Narodzenia, poznając tradycje z nimi związane. Zapoznają się ze zwyczajami karnawałowymi oraz wezmą udział w przygotowaniu uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, będą też kultywować tradycje związane z tłustym czwartkiem. Dowiedzą się o wartości społecznej pracy listonosza oraz poznają tradycje obchodów Dnia Kobiet, kształtując szacunek do pracy. Wiosną, która „najzieleńsze ma obyczaje”, kultywowane będą zwyczaje związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, dzieci poznają tradycje związane z obchodami świąt wielkanocnych, będą uczestniczyć w obchodach Dnia Ziemi, Dnia Matki i Dnia Dziecka oraz dowiedzą się, czym jest święto Konstytucji 3 maja. W okresie lata, które „łagodzi obyczaje”, dzieci przygotują się do obchodów Dnia Ojca, okazując w ten sposób szacunek swojemu tacie, dowiedzą się także, jakie tradycje wiążą się z nocą świętojańską.             

          Obcowanie z literaturą ludową, zwyczajami, obrzędami, zabawami, tradycyjnymi sprzyja zrozumieniu kultury własnego narodu i pomaga w odkrywaniu własnej kulturowej tożsamości, a tym samym kształtuje postawę patriotyczną - tu rozumianą jako patriotyzm lokalny.

           

          1. Sposób organizacji procesu edukacyjnego – metody pracy z  dzieckiem

                        Prezentowana innowacja  umożliwia zaplanowanie zajęć z dziećmi w taki sposób, by umożliwić im nabywanie wiedzy na temat tradycji i obyczajów oraz zależności społecznych w swojej rodzinie, swojej grupie społecznej, swoim regionie oraz kraju. W zakresie metod nauczania nauczyciel może wybrać i dostosowywać te, które najbardziej pasują do potrzeb i możliwości swojej grupy. Ujęte w innowacji metody kształcenia angażują dziecko do działania, co przyczynia się do wspierania jego rozwoju. Wskazane treści wychowawcze, treści nauczania i uczenia się mają na celu rozwijanie zainteresowań, rozbudzanie ciekawości i pobudzanie wyobraźni przedszkolaków. Poszczególne obszary aktywności dziecka zostały wzbogacone o cele szczegółowe wspierające rozwój i kreatywność dziecka zgodnie z założeniami pedagogiki twórczości i zdolności. Innowacja zakłada dużą różnorodność sprawdzonych metod pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym, które wykorzystywane są zarówno podczas zajęć kierowanych, jak i zajęć niekierowanych.  Nauczyciel wychowania przedszkolnego realizujący te innowację traktuje dziecko jako partnera, pomaga mu w indywidualnym rozwoju, wskazuje kierunki rozwoju. Stosowane w programie metody służyć mają realizacji wyznaczonych celów zajęć i są odmienne od metod stosowanych w szkole. Innowacja zakłada stosowanie nowatorskich metod pracy z dzieckiem, a przede wszystkim metod problemowych i aktywizujących opartych na samodzielnym dochodzeniu do wiedzy – takich jak dyskusja, burza mózgów, gromadzenie pomysłów i rozwiązań. Do realizacji treści szczególnie polecana jest metoda projektu, która polega na poszukiwaniu odpowiedzi na otwarte pytanie (pozwalające na stawianie różnych hipotez) poprzez szeroko rozumiane badanie i doświadczanie, które pozwala zebrać informacje i sprawdzić postawione hipotezy. Realizacja treści możliwa jest także poprzez stosowanie metody projektu zadaniowego, która polega na praktycznych działaniach dzieci, na wykonaniu konkretnego zadania odpowiadającego na określone potrzeby, np. uczestnictwu dzieci w przygotowaniach do Wigilii w przedszkolu czy organizacji Dnia Babci i Dziadka. Stosowane są także metody podające (informujące, oparte na słowie): pokaz, opis, opowiadanie, praca z książką, pogadanka; metody eksponujące (oparte na obserwacji): eksponowanie prac dzieci, inscenizacje, ćwiczenia w grupie, indywidualnie oraz praktyczne (realizacja zadań twórczych). W realizacji zajęć pomóc mogą również  wierszyki, opowiadania, wycieczki, gry-opowiadania. Stosowane formy realizacji zajęć to ukierunkowane wycieczki, zajęcia w Izbie Pamięci Narodowej , bibliotekach, wyjścia w plener, fotografowanie ciekawych miejsc w najbliższej okolicy, prezentacje multimedialne, udział w konkursach.

                     Stosowane w programie środki dydaktyczne (techniczne) to: pokazy multimedialne, płyty CD, filmy, książki, ilustracje, zdjęcia, mapy, albumy, kroniki.

                  Należy pamiętać, by przekazywane treści były formułowane w sposób zrozumiały dla dzieci w wieku przedszkolnym.

           

          1. Rodzaj działań edukacyjnych innowacji  ,, Poznajemy nasze tradycje i zwyczaje”

          Miesiąc

          Tematyka

          Sposoby realizacji

          Cele szczegółowe

          Październik

          Ustalamy, jakie tradycje urodzinowe będą ważne w naszej grupie

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          14 października – czyje to święto?

           

           

           

           

           

           

           

           

          • ustalenie grupowych tradycji urodzinowych np.

          - „Królewski fotel dla jubilata”

          - „Korona dla jubilata

          • - „Wspólne zaśpiewanie piosenki na    melodię Panie Janie, np. ,,Nasza Aniu, Drogi Stasiu, Kaziu – jak się masz, jak się masz, wszyscy ci życzymy, wszyscy ci życzymy, żyj 100 lat, żyj 100 lat”.
          • „Miłe słowa o jubilacie - zabawa „dokończ rozpoczęte zdania”: nauczyciel wypowiada początek zdania, np. Olgo, jesteś…
          • Składanie życzeń i ofiarowywanie przygotowanych upominków.

           

          • ,,Dzień Edukacji Narodowej” -przedstawienie informacje na temat Dnia Edukacji Narodowej.
          • Kształtowanie więzi ze społecznością przedszkolną i właściwych postaw wobec wszystkich pracowników przedszkola – rozumienie znaczenia ich pracy.
          • „Drzewo życzeń” – układanie wspólnych życzeń dla pani dyrektor, nauczycielek i pracowników obsługi
          • poznaje  i stosuje ustalone zasady urodzin w przedszkolu,
          • poznaje różne formy składania życzeń
          • przygotowuje prezent,
          • stosuje formy grzecznościowe wobec innych dzieci oraz dorosłych)

           

           

           

           

           

           

           

           

          • wypowiadanie się na temat pracy nauczyciela,
          • odnoszenie się z szacunkiem do innych osób,
          • układa życzenia

           

           

           

          Listopad

          Jak uczcimy pamięć naszych przodków?

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          • Poznanie tradycji związanych z obchodami Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego,
          • opieka nad grobami upamiętniającymi ofiary wojny
          • Spacer na cmentarz - zapalenie zniczy na grobie Nieznanego Żołnierza
          • Poznanie historii ,, krwawego poniedziałku” w Kruszynie 1939
          • ,,Pamiętamy”- odwiedzanie miejsc pamięci -  Pomnik Pamięci Narodowej , Izba Pamięci Narodowej

           

          • wykazuje zainteresowanie kulturą i historią regionu.
          • odwiedza miejsca pamięci narodowej

          Znam symbole narodowe

          • Poznanie historii państwa polskiego na podstawie legendy ,,Lech, Czech i Rus”
          • Nauka hymnu narodowego
          • ,,Symbole narodowe” – poznanie symboli Polski:  godło, flaga, hymn
          •  Wyjaśnienie, czym one są dla naszego kraju (symbolem, znakiem, który wyróżnia nasz kraj spośród innych). 
          • Udział w akcji  „Dzień dla Niepodległej”-  śpiewanie  hymnu Polski – 9.11.2018r godz. 11:11         
          • Zorganizowanie akademii z okazji 11 listopada
          • zna i nazywa symbole narodowe : godło, flaga, hymn
          •  wie, że ,,Mazurek Dąbrowskiego” jest hymnem Polski 
          • wie, jak należy się zachować podczas słuchania
          • śpiewa hymn Polski                 

          Poznaję tradycję i andrzejkowe wróżby

          • poznanie ludowych tradycji związanych z imieninami św. Andrzeja,
          • uczestniczenie w tradycyjnych wróżbach,
          • rozwijanie poszanowania dla tradycji i obrzędów ludowych,
          • uczestniczy w tradycyjnych wróżbach,
          • rozwinie poszanowanie dla tradycji i obrzędów ludowych,
          • dowie się, że wróżby to tylko zabawa,
          • współdziała podczas zabaw

          Grudzień  

          Poznajemy tradycje Świąt Bożego Narodzenia

          • poznanie symboli świąt Bożego Narodzenia (choinka, bombki, strój Mikołaja, łańcuch choinkowy, pierniki),
          • poznanie wartości wynikających z pielęgnowania tradycji świąt Bożego Narodzenia w środowisku rodzinnym i regionie miejsca zamieszkania,
          • wykonywanie ozdób choinkowych
          • zorganizowanie konkursu na kartkę bożonarodzeniową
          • wigilia w przedszkolu
          • śpiewanie kolęd
          • przygotowanie przedstawienia bożonarodzeniowego ,,Spotkanie z choinką”
          • poznaje tradycje związane ze świętami religijnymi
          • śpiewa znane kolędy
          • uczestniczy w przedstawieniu bożonarodzeniowych

          Styczeń

          Moja babcia i mój dziadek

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Bawimy się w karnawale

          • ,,Poznajcie moją rodzinę: swobodne wypowiedzi dzieci na temat najbliższych.
          • ,,Moja rodzina” - określanie stopnia pokrewieństwa między członkami rodziny
          • ,,Moje drzewo genealogiczne” - zabawa plastyczna. Wyjaśnienie, co to są korzenie w drzewie genealogicznym, że pradziadkowie i prababcie, dziadkowie i babcie, mama i tata – to też przodkowie
          • poznanie i kultywowanie zwyczajów związanych z Dniem Babci i Dziadka,
          • kształtowanie umiejętności okazywania szacunku, miłości i przywiązania do bliskich.
          • odnoszenie się z szacunkiem do innych osób,
          • ,,Zabawy naszych dziadków”
          • wykonywanie upominków dla babci i dziadka
          • Organizowanie w przedszkolu uroczystości o charakterze rodzinnym ,,Dzień Babci i Dziadka”

           

           

          • ,,W karnawale same bale” rozmowa z dziećmi o zabawach karnawałowych, wyjaśnienie znaczenia słowa ,,karnawał”.
          • poznanie wartości wynikających z pielęgnowania tradycji i obyczajów związanych z karnawałem,
          • kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych,
          • wykonywanie masek karnawałowych
          • dekorowanie sali na bal karnawałowy w przedszkolu
          • ,,Bal w przedszkolu dzisiaj” - stwarzanie okazji do wspólnych zabaw w grupie społecznej, jaką jest przedszkole.
          • poznanie pojęcia „rodzina”,
          • nazywa  członków swojej rodziny,
          • wyraża radość z możliwości wykonania drzewa  genealogicznego
          • wzbogaci swoje słownictwo o nowe wyrazy, np. przodek rodziny
          •  wypowiada się na temat pracy zawodowej dziadków                                         
          • okazuje szacunek osobom starszym
          • aktywnie uczestniczy w przygotowaniach do uroczystości przedszkolnych o charakterze rodzinnym
          •  zna normy postępowania podczas uroczystości przedszkolnych

           

           

          • poznaje znaczenia słowa „karnawał”
          • odtwarza ruchem słyszaną  muzykę
          • sprawne posługiwanie się nożyczkami,
          • wykorzystanie dostępnego materiału plastycznego do swojej pracy
          • uczestniczy w zabawie karnawałowej w przedszkolu

          Luty

          Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek

          • Słuchanie tekstu ,,Pączki i faworki u babci Honorki” Marii Kownackiej  z wykorzystaniem teatrzyku kukiełkowego -  poznanie tradycji i zwyczajów związanych z tłustym czwartkiem
          • Degustacja pączków

           

          • w skupieniu obejrzy przedstawienie kukiełkowe
          • pozna zwyczaje związane z tłustym czwartkiem

          Marzec

           

          Dzień Kobiet

          • poznanie i kultywowanie zwyczajów związanych z Dniem Kobiet
          • kształtowanie umiejętności okazywania szacunku wszystkim kobietom z najbliższego otoczenia,
          • ,,Jaki to zawód” – zabawa z wykorzystaniem rekwizytów
          • rozwiązywanie zagadek słownych i dźwiękowych

           

          • pozna tradycje i zwyczaje związane z Dniem Kobiet
          • wie jaki zawód wykonuje mama
          • okazuje szacunek kobietom z najbliższego otoczenia

          Powitanie wiosny – pożegnanie zimy

          • poznanie zwyczajów ludowych związanych z powitaniem wiosny i pożegnaniem zimy
          • poznanie symboli wiosny
          • wykonywanie marzanny i gaika
          • udział w obchodach ,,Pożegnania zimy i powitania wiosny”

           

                     

           

          • pozna wartości wynikające z pielęgnowania tradycji ludowych związanych z powitaniem wiosny w środowisku rodzinnym i regionie w którym mieszka
          • zna oznaki wiosny

           

          Kwiecień

          Poznajemy zwyczaje i tradycje wielkanocne

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Wiemy jak dbać o nasza planetę Ziemię

          • poznanie symboli świąt wielkanocnych (jajko, pisanka, baranek, zajączek, palma, kurczaczek, bazie).
          • ,,Święta w moim domu” –wypowiedzi na temat tradycji świątecznych w domach dzieci
          • ,,Pisanki, kaszanki”- samodzielne ozdabiania jajek
          •  rozwiązywanie zagadek „co wiem o świętach wielkanocnych?”
          • Wykonywanie palm, pisanek i stroików wielkanocnych
          • Wspólne śniadanie wielkanocne - potrawy
          • zorganizowanie  Gminnego Wielkanocnego Konkursu Plastycznego

           

           

          • Rozmowa na temat Ziemi
          • Wycieczka po lesie (opowieść ruchowa z wykorzystaniem muzyki – dźwięków otoczenia, których można słuchać w lesie)
          • ,,Jak będziemy dbać o lasy” – zabawa metodą aktywizująca ,,Las pomysłów”
          • Zabawa dydaktyczna ,,Segregujemy śmieci”
          • Praca plastyczna na temat „Czysta nasza planeta Ziemia” (praca w zespołach).”
          • ,,Czego nie wolno robić nad wodą?” – poznajemy znaki
          • poznanie tradycji i obyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi
          • odnosi się z szacunkiem do tradycji
          • wypowiada się na temat zwyczajów świątecznych w swoim domu
          • uczestniczy w konkursie plastycznym

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          • wypowiada się na dany temat
          • rozumienie, że działalność człowieka może być szkodliwa,
          • wie, jak należy dbać o przyrodę  
          • rozróżnia dobre i złe zachowania ludzi wobec przyrody,
          • rozwijanie kreatywność przez podejmowanie aktywności plastycznej
          • pozna znaki informujące o tym, czego nie wolno robić nad wodą

          Maj

          Kruszyna  - moja mała Ojczyzna

          • Poznanie historii Kruszyny poprzez słuchanie ,,Legendy o powstaniu Kruszyny”
          • Poznawanie historii Kruszyny, jej herbu i  ważniejszych zabytków i pomników
          • Utworzenie kącika regionalnego
          • Wykonanie albumu ,,Kruszyna – moja mała Ojczyzna”

           

          • pozna legendę mówiącą o powstaniu Kruszyny oraz herb Kruszyny oraz ważniejsze zabytki
          •  uczestniczy w tworzeniu kącika regionalnego
          •  

          Co to jest konstytucja?

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          • Poznanie pojęcia ,,konstytucja” – dowiedzenie się, że dla Polaków święto Konstytucji 3 maja to bardzo ważne święto
          • ,,Nasze symbole narodowe” - rozwijanie poszanowania dla symboli narodowych
          • kształtowanie szacunku dla własnego państwa,
          • rozwijanie poczucia tożsamości narodowej,
          • rozwijanie zainteresowania symbolami narodowymi,
          • kształtowanie postaw patriotycznych

           

          • rozwinie zainteresowanie symbolami narodowymi
          • opisuje flagę polski’
          • wypowiada się na podany temat

           

           

           

           

           

           

           

          Co wiem o swojej mamie?

          • poznanie zwyczajów i tradycji związanych z Dniem Matki,
          • utworzenie rodziny wyrazu „mama”, kształtowanie umiejętności okazywania szacunku, miłości i przywiązania do bliskich.
          • ,,Ile zawodów ma moja mama?” – wypowiedzi dzieci na temat czynności wykonywanych przez mamę codziennie
          • Organizowanie w przedszkolu uroczystości o charakterze rodzinnym: Dzień Matki, Dzień Taty.

           

          • okazuje szacunek i przywiązanie do bliskich
          • wypowiada się na określony temat
          • uczestniczy w uroczystości przedszkolnej

          czerwiec

          Święto wszystkich dzieci

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Wiem jak przodkowie bawili się w noc świętojańską

          ( noc z 23 na 24 czerwca )

           

          • prezentacja multimedialna „Dzień Dziecka na świecie” - poznanie i kultywowanie zwyczajów związanych z Dniem Dziecka w różnych krajach
          • poznanie zabawek jakimi bawili się kiedyś dziadkowie
          • ,,W co dawniej bawili się nasi  dziadkowie?”  - wspólne zabawy przy muzyce np. kółko graniaste, siała baba mak…

           

           

          • poznanie tradycji i zwyczajów ludowych związanych z nocą świętojańską,
          • kształtowanie umiejętności okazywania szacunku do ludowych zwyczajów.
          • wysłuchanie legendy, pt. Kwiat paproci na motywach baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego,
          • poznanie wybranych popularnych ziół za pomocą zmysłu wzroku i smaku,
          • wykonanie pracy plastycznej – wianek  z suszonych ziół i kwiatów
          • opowiada o tym, co sprawia radość,
          • poznaje obyczaje związane z Dniem Dziecka w innych krajach,
          • ma świadomość, że warto pomaga słabszym kolegom/koleżankom w swojej grupie
          • uczestniczy  w zabawach  tanecznych     

           

          • pozna tradycje i zwyczaje związane z nocą świętojańską
          • rozpoznaje popularne zioła

           

           

          1. Ewaluacja innowacji

               Ewaluacja, ukazując mocne i słabe strony innowacji, daje szansę na podniesienie efektów pracy, staje się punktem wyjścia do dalszego działania, modyfikacji realizowanej innowacji. Jej celem będzie sprawdzenie umiejętności dzieci, stopnia atrakcyjności zajęć, trafności stosowanych form i metod oraz zgodności innowacji z przyjętym założeniami.

                     Dane dotyczące realizacji innowacji oraz efekty wprowadzonych zmian zostaną uzyskane poprzez:

          • obserwację zaangażowania dzieci podczas zajęć,
          • obserwację zachowań dzieci w miejscach publicznych,
          • udział w konkursach organizowanych na terenie przedszkola, gminy i powiatu,
          • analizę prac plastycznych dzieci,
          • ankietę dla rodziców.

          Wyniki ewaluacji będą wskazówką do dalszej pracy.

           

          1. Literatura
          1. Bukowiecka-Górny E., ,,Poznajemy nasze tradycje i zwyczaje. Poznajemy naszych  przodków” Oficyna LEX, 2018.
          2. Bogdanowicz M., „Metoda dobrego startu w pracy z dzieckiem od 5 do 10 lat”, WSiP,  Warszawa 1985.
          3. Denek K., Dymara B., Korzeniowska W., „Dziecko w świecie wielkiej i małej Ojczyzny”, Impuls, Kraków 2009.
          4. Pawelec L., „Edukacja regionalna w przedszkolu i klasach młodszych szkoły podstawowej”, Wydaw. Akademii Świętokrzyskiej, Kielce 2006.