• Mini Biblioteka

        •  

          W holu naszego przedszkola powstała Przedszkolna Mini Biblioteczka. Rodzice wraz z dziećmi wypożyczają książeczki do czytania w domu. Kształtują tym samym nawyk sięgania po książkę, dbania o nią, oswajania się z literaturą polską oraz zagraniczną i całym kanonem literaury dziecięcej. 

          Wiek przedszkolny to szczególny okres budowania u dzieci trwałych nawyków, kształtowania   procesów uczuciowych i umysłowych. Czas ten rodzice i nauczyciele poświęcają  na organizowanie wspólnych zabaw jak i na czytanie bajek, baśni, opowiadań. Czytanie na głos dziecku wpływa na rozwój jego mózgu oraz wpływa na tworzenie trwałych skojarzeń czytania z poczuciem bezpieczeństwa, więzi i przyjemności.

              Przeprowadzone badania pokazują, że czytanie dzieciom przez rodziców na głos:

          • zaspokaja ich potrzeby w sferze emocjonalnej;
          • tworzy silną więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem;
          • wpływa na poczucie własnej wartości;
          • wzbogaca słownik dziecka;
          • rozwija wyobraźnię;
          • uczy myślenia: logicznego, przyczynowo- skutkowego, krytycznego i refleksyjnego;
          • poszerza wiedzę ogólną i rozwija zainteresowania;
          • rozwija zainteresowanie czytaniem.

                Każde  dziecko będące w wieku przedszkolnym potrzebuje miłości i poświęcania mu czasu i  uwagi. W  związku z dynamicznymi zmianami zachodzącymi w tym okresie potrzebuje także stymulacji umysłu, którą można osiągnąć właśnie poprzez głośne czytanie.

               Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Wzrasta także  poczucie jego wartości. Głośne czytanie wpływa na przygotowanie dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole. Wszystkie rozmowy przeprowadzone z dziećmi przyczyniają się do prawidłowego rozwoju języka i mowy. Dlatego pierwszymi najważniejszymi nauczycielami języka są właśnie rodzice. Codzienne czytanie pozwala na ćwiczenie pamięci, przygotowuje  do zdobycia umiejętności samodzielnego czytania i pisania. Podsumowując: powyższe umiejętności odgrywają kluczową rolę, a w przyszłości mogą przyczynić się do osiągnięcia przez dziecko sukcesu.

          Co powinniśmy czytać przedszkolakom?

          Czytając dzieciom zawsze zarówno nauczyciele jak i rodzice powinni pamiętać o odpowiednim doborze książek, opowiadań, bajek, baśni. Przedszkolaków zainteresują niezbyt długie utwory, ciekawe, atrakcyjne, pełne zwrotów akcji, zwieńzone dobrym zakończeniem. Należy jednak pamiętać  by ich treść nie była zbyt skomplikowana i miała najwyżej kliku bohaterów.  Często czytane dzieciom utwory nie są adekwatne do ich wieku, wówczas nadmiar treści powoduje u nich znudzenie i niechęć do czytania. Dlatego powinniśmy wybierać odpowiednie pozycje książek, opowiadań. Dobrze dobrana literatura dziecięca wywołuje u dziecka zaciekawienie i chęci utrwalania jej treści.  Wartościowa i piękna książka to taka, która uczy najmłodszych jak odróżniać dobro od zła. Zawiera odpowiednie wzorce zachowań i postaw, które przedstawiają takie cechy jak: przyjaźń, odwaga, tolerancja.

          Książki, bajki , opowiadania, których często głównymi bohaterami są  misie czy inne zwierzęta, pokazują najważniejsze wartości, które towarzyszą nam w życiu. Zazwyczaj przedstawiają ciekawe przygody, dlatego stanowią lektury warte polecenia.


          Jak i kiedy czytać dziecku?
          Najlepiej uczynić z czytania  pewnego rodzaju rodzinny rytuał. Można czytać przed pójściem spać. Dzieci często z niecierpliwością oczekują momentu, kiedy mama czy tata rozpocznie wieczorne czytanie.  Podczas czytania rodzic może wcielić się w rolę bohatera - zmieniać  intonację. W ten sposób pokazuje dziecku, czy bohater jest dobry czy zły, wesoły czy smutny.

            O czytaniu warto także pamiętać podczas spaceru, przed drzemką w ciągu dnia, ale także w sytuacjach, które wymagają dłuższego oczekiwania, jak na przykład kolejka do lekarza. Najważniejsze jest jednak to, aby czytanie kojarzyło się dziecku z czymś przyjemnym i sprawiało radość ze wspólnie spędzanego czasu.