- Standardy ochrony małoletnich
- Program adaptacyjny
- Regulamin przyprowadzania i odbierania dzieci
- Kalendarz uroczystości
- Zajęcia dodatkowe
- Kącik logopedy
- Kilka słów na temat adaptacji dziecka w przedszkolu
- Zestaw programów przedszkolnych
- Poradnik dla rodziców - jak chronić dziecko przed nałogowymi zachowaniami
- Poradnik dla rodziców - Dzieci w świecie gier komputerowych
- Podstawa programowa wychowania przedszkolnego
- Regulamin opłat za przedszkole
- Realizacja ogólnopolskiego programu Mały Miś w świecie wielkiej literatury
- Bezpieczeństwo dzieci a uzależnienia
- Wyniki ewaluacji wewnętrznej
- Godziny dostępności
Realizacja ogólnopolskiego programu Mały Miś w świecie wielkiej literatury
Mały miś w świecie wielkiej literatury
W Gminnym Przedszkolu w Kruszynie
Projekt Mały miś w świecie wielkiej literatury powstał w celu rozwijania i promowania czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi, specjalnymi ośrodkami szkolno-wychowawczymi w całej Polsce i za granicą. Gminne Przedszkole w Kruszynie od lat uczestniczy w projekcie i zachęca dorosłych do głośnego czytania dzieciom. Zadaniem projektu jest uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych, tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci podczas realizacji zadań stawianych przez nauczyciela i wprowadzenie dziecka w świat literatury. Kolejne cele, jakie niesie ze sobą realizacja Małego Misia, to budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną, przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych, propagowanie praw dziecka, kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego, rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności u dzieci, rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli, kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci, włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego, promocja placówki oświatowej i rozwijanie współpracy między nauczycielami oraz kształcenie na odległość.
Co ważne – projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na dany rok szkolny. Wszystkie moduły opierają się na postaci Małego Misia – pełniącego rolę przewodnika po świecie literatury oraz na propagowaniu czytelnictwa. Co więcej – projekt jest idealnym punktem wyjścia do rozwijania kompetencji kluczowych, które nasze Przedszkole realizuje już kolejny rok.
W bieżącym roku szkolnym program podzielony jest na 6 modułów. Zaletą projektu jest możliwość realizowania go całościowo lub w zakresie wybranym przez danego nauczyciela. Tegoroczne moduły to:
- Książki dzieciństwa
- Mały Miś w świecie emocji
- Dbamy o zdrowie z Małym Misiem
- Zmisiowany Eko - kalendarz
- Misiowe laboratorium "Czterech Żywiołów"
- Mały Miś i super tajny projekt.
W tym roku realizacja projektu rozpoczęła się od modułu Książki dzieciństwa – misiowy ranking książkowych hitów dzieci i rodziców. I chociaż głównym celem jest rozwijanie zamiłowania do czytelnictwa wśród dzieci, to ta część projektu wspomaga pracę nauczycieli w rozwijaniu kompetencji kluczowych w zakresie rozumienia i tworzenia informacji. Realizacja misiowego projektu wymaga od rodzica zaangażowania w wykonywanie zadań, spędzenia czasu z dzieckiem, przeczytania bajki, omówienia jej treści, wypełnienia dzienniczka, przekazania go nauczycielowi dzięki czemu zacieśniana jest współpraca nauczyciela z rodzicami, pogłębiane są wzajemne relacje, co wpływa również na wzajemne zaufanie i przekłada się w efekcie na całościowe wspieranie rozwoju dziecka, które byłoby niemożliwe bez dobrej współpracy na linii Przedszkole – Rodzice.
W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju i wytycznymi GIS, które zabraniają zabawy pluszakami, udział w tym projekcie jest nieco inny niż w ubiegłych latach. Tym razem Miś nie odwiedzał dzieci w domach, tylko czekał cierpliwie w przedszkolu na ich rysunki na temat przeczytanych w domu książeczek. W ramach realizacji tego modułu zadaniem rodzica było przeczytanie dziecku na dobranoc książeczki i uzupełnienie dzienniczka, polegające na wpisaniu do niego autora, tytułu książeczki i kilku zdań na temat przeczytanego utworu. Natomiast zadaniem dziecka było wykonanie rysunku dla misia, ilustrującego przeczytaną bajkę lub opowiadanie. Następnie w przedszkolu na forum grupy każde dziecko miało okazję pochwalić się swoim rysunkiem. W ten sposób powstała w grupie Biedroneczek ,,Książeczka dziecięcych hitów”.
Kolejny moduł rozpoczęły obchody Światowego Dnia Mycia Rąk, w ramach którego odbyły się praktyczne zajęcia, podczas których dzieci przypomniały sobie kolejne etapy prawidłowego mycia rąk. Zajęcia zakończyły się doświadczeniem, które pokazało dzieciom, jak mydło działa na zarazki. Dzieci rozpoznawały i określały przedmioty służące utrzymaniu czystości ciała, ułożyły rymowankę promującą częste i dokładne mycie rąk. 9 listopada obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania, które w tym dniu wyglądało inaczej niż zwykle, ponieważ każdy samodzielnie komponował swoje zdrowe kanapki. W ramach realizacji tego modułu dzieci poznały zawody związane ze zdrowiem (dietetyk, lekarz). Odpowiadały na takie pytania, jak: Czym jest zdrowie? Co to znaczy być zdrowym? Jak należy dbać o zdrowie? Kto nam pomaga dbać o zdrowie? oraz przypomniały numery telefonów alarmowych. Ponadto poznały zasady zdrowego odżywiania i układały piramidę zdrowia z przygotowanych produktów. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną Piramida zdrowia. Dzieci nie tylko słuchały bajek i opowiadań, czyli rozwijały kompetencje językowe, ale poprzez kształtowanie postaw prozdrowotnych, propagowanie zdrowego stylu życia oraz dbałości o higienę - rozwijały kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Okres wychowania przedszkolnego to bardzo trudny czas dla każdego dziecka. Czas na przygotowanie się do rozpoczęcia edukacji szkolnej to nie tylko czas edukacji, ale także okres rozwijania kompetencji społeczno-emocjonalnych – najtrudniejszych w wychowaniu przedszkolnym. Nauczyciele wychowawcy, przy wsparciu specjalistów pracujących w naszym przedszkolu (psychologa, terapeuty, logopedy) i ścisłej współpracy z rodzicami, udzielają wsparcia psychologiczno-pedagogicznego każdemu dziecku. Rozpoznają potrzeby, określają mocne i słabe strony, i pracują z dziećmi.
Kolejny moduł – Mały Miś w świecie emocji – to jeden z ważniejszych, jakich napisania podjęła się autorka Aneta Konefał. Okres wychowania przedszkolnego to wyjątkowy czas rozwoju przedszkolaka, jego wrażliwości, emocji, wyobraźni. W ramach realizacji tego modułu dzieci rozpoznawały i nazywały właśnie emocje. Stworzyły krąg emocji. Nauczyły się określania emocji nie tylko swoich, ale i innych dzieci. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że nie ma ''złych'' emocji i, co ważniejsze, że wszystkie emocje są ważne. Nauczycielka pokazała dzieciom, jak radzić sobie z emocjami. W ,,kuferku emocji” znalazły się gniotki, piłeczki z gąbki, piórka, gazety, które pomagają dzieciom rozładować złość, wyciszyć się i zrelaksować. Umiejętność rozpoznawania, nazywania i rozróżniania emocji oraz rozwijanie zdolności radzenia sobie z nimi to kolejny przykład na rozwijanie kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie umiejętności uczenia się.
Kolejny moduł to Misiowe laboratorium czterech żywiołów. Jakość pracy naszego przedszkola podnoszona jest w tym przypadku poprzez stosowanie zabaw twórczych z elementami doświadczania, obserwowania i eksperymentowania, przez co ukierunkowana jest na rozwijanie zdolności dzieci. Zdobycie przez dzieci dyplomu Odkrywca tajemnic świadczy o rozwijaniu zainteresowań nauką i techniką. Nauczyciel i przedszkolaki uczą się w sposób bezpieczny korzystać w procesach edukacyjnych z narzędzi i zasobów cyfrowych. Nasze przedszkole wyposażone jest w tablety z aplikacjami dostosowanymi do wieku dzieci, co pozwala na naukę obsługi dedykowanych im apek. Podczas realizacji modułu powstało Laboratorium eksperymentów naukowych, w ramach którego dzieci pod okiem nauczyciela wykorzystywały proste programy graficzne, uczyły się obsługi urządzeń elektronicznych, np. stopera, wyszukiwania w intrenecie i odtwarzanie filmów edukacyjnych. Do każdego żywiołu dzieci musiały przyporządkować odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Działania w ramach modułu rozwijają kompetencje cyfrowe i matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.
Modułem, którego realizacja jeszcze się nie zakończyła, jest Zmisiowany eko-kalendarz. Dzieci rozwijają zainteresowania przyrodniczo-techniczne, wyobraźnię twórczą, kreatywność, aktywność poznawczą. Ta część projektu wymaga nauki obsługi aplikacji służącej obserwacji przyrody, wykorzystania prostych programów graficznych, obsługi komunikatorów, wyszukiwania w internecie i odtwarzania filmów edukacyjnych. Zapoznanie z bajkami i wierszykami traktującymi o wartości przyrody w życiu człowieka, udział w wybranych świętach ekologicznych, wykonanie kalendarza ekologicznego, poznanie zawodu weterynarza, czy obchody Dnia Lasu, Dnia Wody, Dnia Ziemi, Dnia Zwierząt, prowadzą do wykonania kalendarza wybranych świąt ekologicznych i uzyskania tytułu Odkrywcy tajemnic przyrody. Dzieci przeprowadziły eksperymenty i doświadczenia, m.in.: Kiedy świeczka gaśnie?, Co rozpuszcza się w wodzie?, Pompowanie balonu, Wulkan, Sadzimy nasionka. Mając do dyspozycji zaplecze składające się z przystosowanych do wieku dzieci sprzętów, pomocy dydaktycznych, doskonałej atmosfery i wykwalifikowanej opieki oferowanej przez pracowników mających dziesiątki pomysłów na codzienną pracę, realizacja projektów opartych na podstawie programowej wychowania przedszkolnego nie jest nauką w naszym Przedszkolu a wspaniałą zabawą dla każdego przedszkolaka 😊
Gminne Przedszkole w Kruszynie realizując Małego Misia realizuje również kierunki polityki Ministerstwa Edukacji i Nauki: Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia oraz wsparcia psychologiczno-pedagogicznego wszystkim dzieciom z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych oraz Działania wychowawcze placówki oświatowej. Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych.
Poprzedni rok szkolny, mimo pandemii, która częściowo zatrzymała naszą działalność, również zakończył się sukcesem i zrealizowaniem modułów przygotowanych na rok szkolny 2019/2020. Przedszkolaki z sukcesem rozwijały kompetencje w zakresie przedsiębiorczości, świadomości i ekspresji kulturalnej, obywatelskie i matematyczne. W ramach realizacji modułu Czytające Przedszkolaki, bajki i wiersze polskich autorów były czytane w przedszkolu przez rodziców i rodzeństwo dzieci. Wybrany przez dzieci Miś o imieniu Teddy towarzyszył gościom odwiedzającym naszą grupę podczas głośnego czytania. Miś Teddy odbył czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. Rodzice wpisywali do dzienniczka tytuł przeczytanego utworu, a dzieci wykonały pamiątkowy rysunek i odrysowywały swoją rączkę. Razem z misiem dzieci bawiły się, ale przede wszystkim poznały piękno literatury. Wzięły również udział w Dniu Pluszowgo Misia.
Rozwijaniu kompetencji społecznych sprzyjał Misiowy Wolontariat, udział w zajęciach Pomocne dłonie, Nawet małe przedszkolaki mogą nieść pomoc, Jestem dobrym kolegą i koleżanką. Dzieci wysłuchały opowiadania A. Konefał ,,O tym, jak Miś założył Misiowy wolontariat” oraz Mały Miś i pomocne dłonie. Dzieci brały udział w takich akcjach charytatywnych jak: zbiórka karmy dla schroniska As w Jamrozowiźnie, Pomóżmy pomagać - zbiórce nakrętek plastikowych dla chorych dzieci, Góra grosza i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
W ramach modułu Mały Miś i prawa dziecka przedszkolaki wzięły udział w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka, by rozpropagować informacje o prawach dziecka wśród najmłodszych. Wykonując plakat Nasze prawa, dzieci pokazały, jakie prawa są dla nich najważniejsze ( np. prawo do zabawy, prawo do nauki, prawo do życia w rodzinie, prawo do równości, prawo do życia bez przemocy, prawo do odpoczynki).
Kompetencje matematyczne rozwijaliśmy u dzieci podczas obchodów Zmisiowanego Dnia Matematyki a kompetencje w zakresie przedsiębiorczości - poznając historię pieniądza, próbując odpowiedzieć na pytanie: Skąd ludzie mają tyle pieniędzy?, Co można kupić za pieniądze? i Czy wszystko można za nie kupić?
Każdorazowy udział w projekcie to możliwość zaprezentowania sukcesów naszych przedszkolaków na forum całej Polski, bowiem należymy do grupy ponad czterech tysięcy zmisiowanych przedszkoli 😊
Sylwia Janusiak